Aby z powodzeniem posadzić i pielęgnować lawendę, ciesząc się obfitym kwitnieniem, warto znać jej wymagania!
Pomogę na początek garścią tych podstawowych informacji, których często przed posadzeniem lawendy w ogródku albo postawieniem jej na balkonie bądź tarasie nie sprawdzają osoby skarżące się później, że rośliny zamierają czy też słabo kwitną.
O czym więc warto pamiętać?
Jeśli tu posadzisz lawendę, będzie się czuła najlepiej:
- na podłożu przepuszczalnym, łatwo rozgrzewającym się
- na glebie o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym
- w miejscu słonecznym i zacisznym
- w miejscu, z którego może podziwiać piękne widoki :)
Tutaj będzie się pięknie prezentowała:
- w ogrodach prowadzonych w stylu śródziemnomorskim
- na rabatach ziołowych
- jako obwódka rabaty, ścieżki lub niski żywopłot
- w kompozycjach z innymi roślinami, np. z różami, trawami...
A idealnie byłoby połączyć jedno z drugim!
Z lawendą jest tak, jak z niemal każdą inną rośliną: nie wystarczy tylko posadzić, trzeba od czasu do czasu się nią zainteresować, i to aktywnie, czyli wykonując zabiegi pielęgnacyjne. Nie jest to roślina bardzo wymagająca i czasochłonna, lecz potrzebuje choć trochę naszej troski.
O czym nie można zapominać, dbając o lawendę?
Nawożenie:
- wapnowanie gleby w celu odkwaszenia (po zbadaniu jej odczynu)
- dostarczenie w postaci nawozu (granulowanego lub płynnego bądź dolistnego) podstawowych składników pokarmowych (tak jak innym roślinom kwitnącym).
Uwaga! Azot potrzebny jest każdej roślinie, ale nie należy z nim przesadzać, zwłaszcza w lawendzie. Popularne nawożenie chemiczne można zastąpić biostymulacją i różnymi bakteriami o specyficznych funkcjach.
Pielęgnacja:
- odchwaszczanie
- przycinanie przekwitniętych kwiatostanów (kwitnienie przypada na czerwiec i lipiec, a jeśli wcześnie zetniemy kwiaty, możliwe jest powtórne, choć już dużo słabsze, kwitnienie niektórych odmian jesienią, np. we wrześniu)
- odmładzające przycinanie pędów (jesienią IX/X albo wiosną - w porze kwitnienia żonkili).
Inne zabiegi:
- ścinanie kwiatów na bukiety lub do rękodzieła: w fazie zamkniętego pączka, w dzień słoneczny, ciepły, w godzinach rannych, ewentualnie popołudniowych
- suszenie: w miejscu zacienionym i przewiewnym
- rozmnażanie: wegetatywne, czyli przez kilkucentymetrowe sadzonki zielne pobierane z wierzchołków młodych pędów lub z pędów bocznych (często w lipcu, po ustaniu pierwszego kwitnienia lub po ścięciu kwiatów).
Bardziej szczegółowe informacje na temat uprawy lawendy będą pojawiały się okazjonalnie w kolejnych artykułach lub filmikach instruktażowych.
Pani Małgorzato,
Czy mogłaby Pani proszę polecić odmianę krzewinek dla początkujących miłośników lawendy w ogrodzie? Z góry jestem wdzięczna za informację zwrotną.